window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-668126261'); Vývoj a výskum - časť 3 | Blog | Alcomex

Líder na európskom trhu vývoj a výskum – časť 3

Kiež by technológia bola tak jednoduchá

Ak máme začať projekt „predpokladanej“ životnosti, občas bojujeme so základnými, avšak takisto protikladnými technickými hľadiskami.

Napríklad v rámci výpočtu pevnosti chceme vysokú pevnosť v ťahu, pretože Alcomex používa ako kritérium výpočtov maximálne zaťaženie drôtov. U niektorých tvarov pružín je to 50% pevnosti v ťahu. Jej zvýšenie má dôsledky, pretože ak je pevnosť v ťahu príliš vysoká, vyjde nám, že drôt je nepoužiteľný (príliš tuhý). Takisto dodávatelia materiálu nemajú radi také požiadavky ako je audit procesov. Pokiaľ je tento audit nevyhovujúci, upravujú sa predkladané materiály.

Ako sme počas posledných niekoľkých rokov poznali, pevnosť drôtu významne ovplyvňuje kvalitu konečného výrobku. Materiál, percento uhlíka, stupeň konverzie a ďalšie procesy majú hlavný vplyv na druh použitého drôtu.

Od vysokej kvality k zákazkovej výrobe

V blízkej budúcnosti bude Alcomex používať materiál triedy SH, ktorý používajú aj ostatní výrobcovia. Alcomex veľmi dlho nepoužíva materiál triedy SH podľa EN 10270-1. Teraz pracujeme na možnostiach použitia materiálov EN 10270-1 TURBO. Ide o materiály, ktoré sa vyrábajú podľa požiadaviek zákazníka. Preto majú naše ťažné, tlačné a torzné pružiny vysokú kvalitu. Pokiaľ hovoríme o zákazkovej výrobe, Alcomex prevádza požiadavky zákazníka do požiadaviek na špecifický drôt.

Najväčšia zmena, na ktorej pracujeme, bude kombinácia informácií získaných zo skúšok, skúseností, znalostí postupov namáhania drôtu a technických výpočtov zodpovedajúcich norme EN DIN 13906-1 a ich implementácia do vzorca pre výpočet životnosti. Tento vzorec v kombinácie s požiadavkami zákazníka a aplikácií údajov do ich celkového súhrnu môže viesť k výpočtu „predpokladanej“ životnosti.

Zabudli ste predchádzajúce texty o vývoji a výskume? Čítajte časť 2 tu!

Napísal: Marco Dekker | Vedúci vývoja a výskumu

var _paq = _paq || [];_paq.push(['trackPageView']);_paq.push(['enableLinkTracking']);_paq.push(['enableHeartBeatTimer', 10]);(function() {var u="//tracker.leadexpress.nl/";_paq.push(['setTrackerUrl', u+'piwik.php']); _paq.push(['setSiteId', 1222]); var d=document, g=d.createElement('script'),s=d.getElementsByTagName('script')[0]; g.type='text/javascript'; g.async=true; g.defer=true; g.src=u+'piwik.js'; s.parentNode.insertBefore(g,s);})();

logo alcomex