window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-668126261'); Statické alebo dynamické zataženie | Technika | Alcomex
Statické alebo dynamické zataženie

Statické alebo dynamické zataženie

Pri výrobe pružiny je dôležité vedieť, či sa jej napätie bude často meniť.

Za menej časté sa považuje životnosť s 20 000 až 50 000 cyklami. Väčšina pružín sa používa v situáciách, kedy je možné hovoriť o statickom zaťažení. Príkladom sú pružiny vo ventiloch, pružiny v oknách a dverách, upevňovacie pružiny a podobne.

Pri výpočtoch na týchto webových stránkach vychádzame z použitia pružín so statickým zaťažením. O dynamickom zaťažení možné hovoriť, zvládne ak pružina zhruba 10 miliónov zmien napnutie. Možno vychádzať zo základného pravidla, že pružiny vhodné na statické zaťaženie 100 N sú vhodné pre dynamické zaťaženie 60 N. Inými slovami: dĺžka napnutia pružiny pri dynamickom zaťažení predstavuje 60% napnutie pri statickom zaťažení.

Okrem toho existuje v podobných situáciách ešte jedna možnosť, ako pružinu zaťažiť oveľa viac, a predsa zachovať možnosť dynamického zaťaženia. Je nutné zachovať zdvih, teda zdvih s rozdielom napnutie 60 N s počiatočnou silou F1 napr. 20 N bude: 20 N + 60 N = 80 N.

U pružín s dynamickým použitím vám odporúčame obrátiť sa na jedného z našich technických poradcov. Pomocou špeciálneho programu pre výpočet životnosti pre vás pripraví tú správnu pružinu.

var _paq = _paq || [];_paq.push(['trackPageView']);_paq.push(['enableLinkTracking']);_paq.push(['enableHeartBeatTimer', 10]);(function() {var u="//tracker.leadexpress.nl/";_paq.push(['setTrackerUrl', u+'piwik.php']); _paq.push(['setSiteId', 1222]); var d=document, g=d.createElement('script'),s=d.getElementsByTagName('script')[0]; g.type='text/javascript'; g.async=true; g.defer=true; g.src=u+'piwik.js'; s.parentNode.insertBefore(g,s);})();

logo alcomex